Web Sitesi Nasıl Yapılır? Neler Gereklidir?

Web Sitesi Nasıl Yapılır? Neler Gereklidir?

KENDİ WEB SİTENİZ

1- Amaç
2- İçerik
3- Alan Adı (Domain)
4- Hosting
a.Kullanılacak teknoloji
b.Gereken barındırma alanı
c. Gereken aylık ağ kotası (Bandwidth)

Amaç ve İçeriğin Önemi

Amaç ve İçerik sitenin temelini oluşturur. Bu iki öğeye bağlı olarak alana adı, hosting seçenekleri, kullanılacak teknolojiler , projede çalışacak kişi sayısı belirlenir.
Alan adı örnekleri : kariyer.net, yemeksepeti.com, sahibinden.com
Hosting: youtube.com sınırsız bir barındırma alanı ve sınırsız kota aylık maliyeti milyonlarca dolar.
Amacı ve İçeriği İyi belilenmiş ve 100% gelişimini tamalamış gördüğün nadir siteleri incelersek. En Gereksiz 10 Site : http://www.turkcespiker.com/forum/en_gereksiz_10_internet_sitesi-t117915.html?s=143df08b54d8a1ab582b2b0552c108c9&

En gereksiz 10 site
1) http://ismycomputeron.com/
2) http://www.alpertungaoldumu.com/
3) http://munirozkuloldumu.com/
4) http://bugunkandilmi.com/
5) http://isitchristmas.com/
6) http://www.something.com/
7) http://make-everything-ok.com/
8) http://www.hasfernandotorresscoredforchelsea.com/
9) http://www.donothingfor2minutes.com/
10) http://blank.org/

Bu siteler içerik ve amaç iyi belirlenmiş ve bunlara bağlı olarak alan adları mükemmel seçilmiş teknoloji olarakte her sitenin temelinde yer alan HTML belki birazcıkta CSS kullanılarak %100 tamamlanmış nadir sitelerdendir.
Kullandıklarımdan bir tanesi http://www.alpertungaoldumu.com/ sitesiydi amaç yıllarca duyduğumuz bir sorunun cevabını vermekti. İçerik olarak ‘Evet’ yazısı cevap olarak geliyordu. Domain seçimi bir içerikle butunlesik halde seçilmiş ve %100 tamamlanmış bir siteydi. Su anda site kapalı bunun nedeni bir kere siteye giren bir daha girmediği için kullanıcı sayısı azalmıs olabilir ve artan domain ve hosting fiyatları nedeni ile sitenin sahibi maliyetten kurtulmak istemiş olabilir.
Her zaman domain adı ile içerik bağlantılı olmak zorunda değil ‘Marka’ olablirsiniz, sizin alan adınız duyulunca herkesin aklında bişe olsuturmus olabilirsiniz. Örneğin GOOGLE.com sözlüğe bakarsanız karsılığının aramak olduğunu görürsünüz ancak bu sözcük yok iken GOOGLE vardı.
Bir diğer önemli konumuzda Domain ve Hositn alpertungaoldumu.com adresinde bahsettiğim gibi bu iki ihtiyaç için yıllık bir ödeme yapmamız gerekiyor.

Alan Adı (Domain)

.com .net ticari işletmeler için .org gibi uzantılar dernekler için planlanmıştır bu domainlerinin yonetimi amerikaya aittir, bu ek olarak ulkeler içinde iismleri uygun olarak harf çiftinden olusan domain isimleri verişmiştir.
.tr Türkiye
.de Almanya
.fe Fransa
Örneğin: Almanya domainlerini alanadi.de şeklinde alabilirken, ülkemizde verilen kara doğrultusunda alanadi.tr olarak domain alunamaktadır bu nedenle ODTU tarafından com.tr , net.tr, bel.tr, gov.tr alt alan adları olarak kullanılmaktadır.
Ülkemizde com.tr alan adları almak için www.nic.tr üzerinden isimsoyisim.com.tr yada markaismi.com.tr, şirketismi.com.tr olarak alınabilmektedir ve bunun için marka ve şirket kurulusu belgeleri istenmektedir.
Günümüzde domain uzantısı gunden güne anlamını yitirmektedir çünkü bosta olan herhangi bir harf grubunu 100.000 dolar karsılığında tescil etirebilirsiniz mesela .dersatoltesi uzantısını alıp sizde bir domain satıcısı olabilrisiniz.
Domain hizmetini guvenilir firmalardan almakta fayda var ve domain hizmetini bizzat kendinizin alması markanız ve sitenin gelecekteki basarısı için önemli.

Domain hizmeti alabileceğiniz bazı firmalar.
http://www.natro.com/DomainNames/ (domain ve hosting hizmeti)
http://www.turkticaret.net/siberhosting/dn_ennewx.php (domain ve hosting hizmeti)
https://www.nic.tr/ -> com.tr alan adları için
https://tr.godaddy.com/ (Domain hizmeti için kullandığım site.)

Barındırma(Hosting)

Amaç ve İçeriği bağlı olarak hosting seçimi yapılır
Temel olarak en basit site .html uzantılı text soyalarından ve resimlerden olusmaktadır. En gereksiz 10 sitenin alt yapısında olduğu gibi basit olarak kendinize bir online broşür oluşturabilirsiniz.
Daha büyük projeler için dinamik bir programlama dili ve ihtiyaca göre bir veri tabanı teknolojisi kullılmaktadır.
Programlama Dilleri: PHP, JAVA, C#(.net), Python, Ruby
Veritabanları: MySql, PostgreSql, MsSql, Oracle, SQLite

Projenin buyüklüğüne ve çalışacağınız ekibe göre teknolojiye karar verilir ve uygun bir barındırma hizmeti alınır.
Bunların en çok kullanılanlarından biri PHP – Mysql dir. Bunun nedeni açık kaynak kodlu geliştirilen Linux işletim sistemi tabanlı Apache web serverların sistemnlerde kullanılarak maliyetlerinin çok düşük olmasıdır.
Bu dörtlü LAMP (Linux Apache Mysql Pph) olarak adı geçer, windows için WAMP olarak bulabilrisiniz.
Bu dili populer yapan bir diğer unsur bu altyapıyı kullanan açık kaynaklı populer sistemlerin olması .
Bunların en başında internetin %15 olsuturduğu soylenen WordPress gelmektedir. Buna benzer amacınıza uygun olarak bir çok uygulama bulabilrisiniz.
Hosting hizmeti fiyatlarını belirleyen bir çok etmen vardır bunların en başında barındırma alanı ve aylık bant genişliğidir.

You may also like...