Web Sitenizi Mobil’de Nasıl Test Edebilirsiniz?

Web sitenizi pc başında mobil cihazlarda nasıl görüntüleneceğini test edebilirsiniz. Gelişen teknoloji ile artık web sitelerinin tablet, telefon hatta akıllı saatlerde nasıl görüntüleneceği çok önemli. Bu yüzden yaptığınız siteleri yayına almadan önce mutlaka tüm cihazlarla uyumlu mu diye kontrol etmelisiniz.

Bu günlerde çok ça duyduğumuz ” responsive ” kelime mobil uyumluluk la benzer bir şeydir. Responsive web siteleri sitenin tarayıcı boyutunu algılayarak kendini uyarlamasıdır. Yani aynı site yapısı ve içerikler sadece yer değiştirerek yada boyutlanarak mobil şeklini alır. Bazı web sitelerinde iste mobil için farklı web siteleri vardır ve mobil bir cihaz dan girince o site açılır.

Mobil kontrolü aşağıdaki siteler aracılığı ile yapabilirsiniz.

http://mobiletest.me/ – site kendi içinde önceden tanımlanmış boyutlardaki cihazları kullanarak kontrol etmenizi sağlar. Bazı cihaz ve özellikler için tam sonuç vermeyebilir.

http://crossbrowsertesting.com/ – Site ücretli bir hizmet vermekte ancak Windows, Mac gibi işletim sistemlerinde Safari, Chrome, Opera, Firefox gibi tarayıcılarda IOS ve Android gibi mobil işletim sistemlerinde de Tablet ve Mobil cihazlarda sitenizi kontrol edebilirsiniz. Site bu hizmeti emülatör aracılığı ile sağlamıyor, kendi server ında istediğiniz cihazın gerçeğini açarak size hizmet veriyor.

https://www.browserstack.com/responsive – Ücretli destek vermekte ve belirlenen cihazlarda sitenizi kontrol edebilirsiniz.

http://ami.responsivedesign.is/ –  sitenizi aynı anda 4 farklı cihazda görebilirsiniz. Ancak hizmeti tarayıcınızı küçülttüğünüzü varsayarak siteyi boyutlandırıyor, bu yüzden tam sonuç vermeyebilir.

 

You may also like...