Drone Nedir? ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Drone Nedir?

Drone kumanda yardımı ile yada kendi kendine uçabilen aslında insansız hava aracı anlamına gelmektedir. Günümüzde oldukça yaygın olmaya başlayan drone lar genellikle 4 motordon oluşmaktadır. İleri teknoloji ürünü olan drone video kayıt etme ve fotoğraf çekme gibi özelliklere sahip ve bir çok dizi ve filmde de kullanılmaktadır. Yaygınlaşan drone kullanım bir çok süistimale ve kazaya neden olduğu için Türkiye’de dronelar kayıt altına alınmaya başlandı. Türk hava sahasında içerisinde kullanılan Drone ve İnsansız Hava Araçları(İHA) ile ilgili olarak, Havacılık Genel Müdürlüğü 1 Mayıs 2016 tarihine kadar Drone ve İHA kaydı yaptırmayan kullanıcıların 17 bin TL’ye kadar para cezasıyla cezalandırılacaklarını açıkladı.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün (SHGM) yayımladığı talimatla birlikte bugünden itibaren Türkiye’deki ‘drone‘ kullanıcıları için kayıt zorunluluğu resmen başladı. Azami kalkış ağırlığı 500 gr ile 25 kg aralığında olan drone’ları ve bunları kullanacak pilotların bugünden itibaren (23 Şubat 2016) SHGM tarafından oluşturulan internet tabanlı “Kayıt Sistemi”ne kayıt yaptırması gerekiyor.

Drone kaydını aşağıdaki linkten yapabilirsiniz.

http://iha.shgm.gov.tr/index.html

Drone’ lar artık aşağıdaki video daki gibi avuç içi büyüklüğüden başlayıp kargo olarak kullanılmaya kadar bir çok farklı boyutta işlev görüyor.

Drone Kullanım Alanları Nelerdir?

1. Etkinlikleri Kayıt Etme

Günümüzde en yaygın drone kullanımı etkinlik alanlarında olmaktadır, drone lar politikacılar, sanatçılar ve sporcular tarafından oldukça etkin olarak kullanılmakta. İzleyicilere başka hiç bir cihazın sunamayacağı bir perspektif sunabilmektedirler.

Birkaç yıl öncesine kadar bir ton kablo yığını olan ve kısıtılı perspektife sahip kameralarla uğraşırken şimdi droneların bizlere bu hizmeti sunuyor olması büyük kolaylık.

2. Tehlikeli Alanları Keşfetme

Dronelar insanların keşfetmekte oldukça zorlandığı en uç alanlara bile kolayca ulaşma imkanı sunuyor. Özellikle Jeologlar tehlikeli olabilecek alanlarda önce drone ile bir ziyaret edip planlamalarını gerçekleştirdikten sonra işlerine başlıyor.

3. Küçük Eşyaları Teslim Etme

Drone lar bir çok büyük firma tarafından teslimat için kullanılmaya başlandır. Bunların başında Amazon gelmektedir. Pizza firmalarıda bunu aktif olarak kullanmaya başlamıştır. Bunların başında da dominos gelmektedir, videosunu aşağıda bulabilirsiniz.

4. Emniyet

Kullanım alanarından en iyisi bu olsa gerek. Artık suçluların nerede olduklarını tespit etmek için drone lar kullanılmakta. Hatta bazı dronelar ısıya duyarlı kamera ile iç alanlardaki kişileri bile gözlemleyebilmekte.

5. Büyük Reklam Ve Filmleri Çekme

Neredeyse tüm bilim kurgu filmler hava çekimlerine ihtiyaç duyar. Eskiden bu hava çekimleri için film şirketleri helikopter kiralamak zorunda kalıyordu, bu oldukça zorlu ve pahalı bir işti. Günümüzde sadece kaliteli bir drone ve kamera ile bu çekimler kolaylıkla yapılabilmekte.

6. Yaban Hayatını Gözlemleme

Bir çok hayvan nesli tehlike altında, bunun sebeplerinin başında izinsiz avlanma gelmekte. Drone lar sayesinde doğal hayat sürekli gözlemlenebilmekte ve kayıt altına alınabilmekte. Böylece doğa severler bir hayvana yardım etmek istediklerinde bile gidilecek yeri en kısa yoldan ve doğaya en az zarar verebilecek şekilde bulabilirler.

Sonuç Olarak

Droneların ileride nasıl kullanılacağını şimdiden kestiremiyoruz. Günümüzde bile şirketler drone ları nasıl daha etkili kullanırız arayışı içerisinde.  Profesyonel kullanım dışında bireysel kullanım içinde oldukça eğlenceli bir aktivite. Havadan çekilmiş selfie den daha iyi nasıl bir selfie olabilir ki. 😀

You may also like...