Domain Nedir? Nereden ve Nasıl alınır?

Domain Nedir? Nereden ve Nasıl alınır?

KENDİ WEB SİTENİZ

1- Amaç
2- İçerik
3- Alan Adı (Domain)
4- Hosting
a.Kullanılacak teknoloji
b.Gereken barındırma alanı
c. Gereken aylık ağ kotası (Bandwidth)

Alan Adı (Domain)

.com .net ticari işletmeler için .org gibi uzantılar dernekler için planlanmıştır bu domainlerinin yonetimi amerikaya aittir, bu ek olarak ulkeler içinde iismleri uygun olarak harf çiftinden olusan domain isimleri verişmiştir.
.tr Türkiye
.de Almanya
.fe Fransa
Örneğin: Almanya domainlerini alanadi.de şeklinde alabilirken, ülkemizde verilen kara doğrultusunda alanadi.tr olarak domain alunamaktadır bu nedenle ODTU tarafından com.tr , net.tr, bel.tr, gov.tr alt alan adları olarak kullanılmaktadır.
Ülkemizde com.tr alan adları almak için www.nic.tr üzerinden isimsoyisim.com.tr yada markaismi.com.tr, şirketismi.com.tr olarak alınabilmektedir ve bunun için marka ve şirket kurulusu belgeleri istenmektedir.
Günümüzde domain uzantısı gunden güne anlamını yitirmektedir çünkü bosta olan herhangi bir harf grubunu 100.000 dolar karsılığında tescil etirebilirsiniz mesela .dersatoltesi uzantısını alıp sizde bir domain satıcısı olabilrisiniz.
Domain hizmetini guvenilir firmalardan almakta fayda var ve domain hizmetini bizzat kendinizin alması markanız ve sitenin gelecekteki basarısı için önemli.

Domain hizmeti alabileceğiniz bazı firmalar.
http://www.natro.com/DomainNames/ (domain ve hosting hizmeti)
http://www.turkticaret.net/siberhosting/dn_ennewx.php (domain ve hosting hizmeti)
https://www.nic.tr/ -> com.tr alan adları için
https://tr.godaddy.com/ (Domain hizmeti için kullandığım site.)

You may also like...